Idealny samochód służbowy nie istnieje. Dlaczego? Jaki powinien być samochód służbowy bliski ideału? To pytanie, które często zadają sobie wszyscy flotowcy. Dzisiaj przyjrzymy się z bliska poszczególnym cechom samochodów służbowych z punktu widzenia różnych działów w przedsiębiorstwie.
Samochód służbowy powinien być jak najlepiej dostosowany do potrzeb i przeznaczenia; inny samochód wybierzemy dla managera wyższego szczebla, inny dla handlowca podróżującego po całej Polsce, a jeszcze inny dla serwisanta działającego w obrębie jednego województwa. Już z tego powodu można powiedzieć, że nie ma idealnego, uniwersalnego samochodu służbowego i będzie to stwierdzenie bardzo oczywiste. Zamierzam jednak w tym artykule poddać wnikliwej analizie poszczególne cechy samochodu służbowego, takie jak poziom bezpieczeństwa biernego i czynnego, całkowity koszt posiadania, czyli zakup, zużycie paliwa i koszty eksploatacji, niezawodność, komfort i ergonomia, wygląd i prestiż.
.png)
Bezpieczeństwo czynne i bierne
Nie podlega wątpliwości, że dbałość o bezpieczeństwo użytkowników samochodów służbowych powinna być priorytetem każdego Fleet Managera i zarządu firmy. Bezpieczne samochody to dla działu HR atut w procesie rekrutacji jak również ograniczenie ryzyka wypadku podczas pracy. Wybór do floty samochodów znanych i cenionych pod tym względem będzie wpływał także na wizerunek przedsiębiorstwa, dlatego też ten czynnik może mieć znaczenie dla działu PR/marketingu. Oczywiście niezależnie od działu bezpieczeństwem będą zainteresowani wszyscy użytkownicy. Przy wyborze samochodów do floty można skorzystać z raportów Euro NCAP. Należy też ustalić wymagania graniczne w zakresie wyposażenia samochodu służbowego w systemy bezpieczeństwa.
Całkowity koszt posiadania (TCO)
Flota w firmie jest jednym z najistotniejszych czynników po stronie kosztów, w związku z czym rzetelna ocena i kontrola kosztów w tym zakresie bardzo istotnie wpływa na rentowność prowadzonej działalności. TCO będzie jednym z najważniejszych czynników dla zarządu i działu finansowego/kontrolingu. Należy podkreślić, że wysokość TCO jest uzależniona nie tylko od kosztów zakupu i zużycia paliwa przez samochody, ale również ich wartości rezydualnej, kosztów serwisowania, awaryjności czy wysokości stawek ubezpieczenia.
Niezawodność
Trwałość i niezawodność samochodów służbowych jest bardzo istotna, wręcz bezdyskusyjna. Będzie ona w oczywisty sposób ważna dla fleet managera – niższa awaryjność we flocie to mniej zmartwień, pracy i problemów do rozwiązania. Dla pozostałych działów to przede wszystkim mniejsze zakłócenia w pracy, związane z ewentualnymi ograniczeniami mobilności użytkowników, spowodowanymi awarią samochodu. Ta cecha samochodu służbowego będzie także istotna dla działu księgowości – każda usterka samochodu służbowego może skutkować dodatkowymi dokumentami księgowymi, a także dla działu prawnego – szczególnie w przypadku poważnych awarii skutkujących sporami prawnymi co do zakresu odpowiedzialności. Obecnie w procesach decyzyjnych nie należy kierować się stereotypami. Globalizacja, unifikacja i optymalizacja kosztów produkcji spowodowały, że często te same, cieszące się złą sławą, jednostki napędowe można spotkać w samochodach różnych producentów. Przy ocenie niezawodności samochodu należy kierować się raportami obiektywnych instytucji, takich jak na przykład TUV czy Dekra, uwzględniając konkretny model i wersję silnikową samochodu. Ponadto niezawodność w dużej mierze jest uzależniona od dbałości o stan techniczny samochodów, przejawiającej się przede wszystkim w postaci regularnego serwisowania.
Komfort i ergonomia
Te cechy samochodu służbowego będą najistotniejsze dla użytkowników, niezależnie od działu, którego są pracownikami. Mogą też być dodatkowym atutem dla działu HR w procesach rekrutacji. Ocena tego parametru przy wyborze samochodów do floty może być o tyle trudna, że komfort jest pojęciem bardzo subiektywnym i indywidualnym. W przypadku dużo jeżdżących użytkowników najważniejszy jest fotel kierowcy – zakresy regulacji, wyprofilowanie, miękkość/twardość czy wymiary. Bardziej obiektywnie można ocenić samochód pod względem wyposażenia podnoszącego komfort. O ile klimatyzacja jest już dzisiaj standardem, to pozostaje jeszcze wiele funkcji i czynników poprawiających komfort, jak na przykład podgrzewanie kierownicy, wentylacja foteli czy aktywne zawieszenie. Dobrą praktyką jest określenie, jakie elementy wyposażenia podnoszącego komfort będą traktowane jako standard, a jakie będą przysługiwały użytkownikom zależnie od zajmowanego stanowiska.
Wygląd i prestiż
W przypadku tych cech, oprócz użytkowników, zainteresowany nimi będzie zazwyczaj dział PR/marketingu z uwagi na kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa. Poprzez odpowiedni dobór samochodów służbowych można podkreślić takie cechy firmy jak nowatorstwo i oryginalność, konserwatyzm i wiarygodność, funkcjonalność i przystępność. Rola floty w kreowaniu wizerunku firmy jest na tyle ważna, że często w proces decyzyjny zaangażowany jest bezpośrednio zarząd, określając pewne kryteria graniczne.
Podsumowanie
Jak wspomniałam na wstępie, nie ma idealnego samochodu służbowego. Rozpatrując wybór odpowiednich samochodów do floty, należy sobie najpierw zadać pytanie, które z powyższych cech są najistotniejsze i odpowiednio uszeregować priorytety. Następnie można przeprowadzić wewnętrzne konsultacje we wskazanych działach. Ich zaangażowanie na odpowiednio wczesnym etapie pozwoli uniknąć późniejszej krytyki.